Puppy Sweeps Working Sweeps / Regular Classes / Non-Regular Classes / Junior Showmanship / Obedience

 

DSA Home

Denver Samoyed Association

Club Objectives, Memberships, Activities
Samoyed Characteristics, Activities, Care
Club Officers, Committee Chairs, Membership
Local Specialty, Specialty Match, Tournament, Clinics
Club Meeting Place,  Minutes, Upcoming Agenda
About DSR, Adoptable Samoyeds, Rescue Guidelines
Membership & Awards Applications, Governing Documents, Library List, Historical Information

Copyright 2000-2021
Denver Samoyed Association.
All Rights Reserved.

Questions or comments
about this site:
Contact DSA

 

 

Local Specialty Class Placements

# 11 -  April 11, 2003

Puppy Sweepstakes - Judge: Joe Hug
Puppy Dogs: 6 < 9 mos.

1

CLOUDNINE'S DREAM KEEPER Carol Fanning & Janet Cherne

2

CLOUDNINE'S JOHNNY ANGEL Annette & Mark Fleming & Janet Cherne

3

DUSHA'S COLORADO FIRESTORM Georgia Betts

4

WINTERMIST'S JACKS ARE WILD Linda Kitzman & Richard Hanson
Puppy Dogs: 9 < 12 mos.

1

starquest's touch the sky

Dianne Hoffecker & Martha Lageschulte

Junior Dogs: 15 < 18 mos.

1

trilogy's gamble on frisco Julie Beatty & Janine Westervelt
Puppy Bitches: 6 < 9 mos.

1

CLOUDNINE'S NO MATTER WHAT Terry Walb, Jan Cherne & Julie Morris

2

shaman's play it again sam Anne O'Neill & Lisa Robertson

3

samkota's sparkling jewel Tana Clark & Cheryl Lundin
Puppy Bitches: 9 < 12 mos.

1

STARQUEST'S SUKI'S PEEKABOO James & Kathy Snow & Martha Lageschulte

2

echo's perfectly clear Linda Kitzman
Junior Bitches: 15 < 18 mos.

1

trilogy's sno angel summerhill Julia Beatty & Carol Beatty
Working Sweepstakes - Judge: Cheryl Loper
Working, WSXM Titled Dogs

1

ch tundra winds' talkeetna tuktu, WSXM Kent, Donna & Patrick Dannen
Working, Pre-Titled Dogs 

1

tundra winds' storm o'er salish Marnie Grube
Working, WS Titled Bitches

1

white stars fjallraven polar, ws Anne & William O'Neill & Donna Dannen
Working, WSX Titled Bitches (2 absent) 

1

Kenosha packed powder, wsx Lori & Dan Elvera
 
Working, WSXM Titled Bitches

1

ch tundra winds' kinnikinnick wsxm Kent & Donna Dannen
Working, Pre-Titled Bitches 

1

ch cold smoke whisper's t'kriskella Geoff Abbott & Brenda Abbott

2

salish's diamonds in the sky Marnie Grube
Regular Classes - Judge: Jon Cole
Puppy Dogs: 6 < 9 mos.

1

CLOUDNINE'S DREAM KEEPER Carol Fanning & Janet Cherne

2

CLOUDNINE'S JOHNNY ANGEL Annette & Mark Fleming & Janet Cherne

3

DUSHA'S COLORADO FIRESTORM Georgia Betts
Puppy Dogs: 9 < 12 mos.

1

starquest's nip and tucker Gaynor Ann Bloom & Martha Lageschulte
Junior Dog, 12 < 18 mos.

1

k-way's time machine Kurt Fehlhauer
Bred-By-Exhibitor Dogs

1

starquest's touch the sky Dianne Hoffecker & Martha Lageschulte
2 braveheart's king of the mound Nick & Pam Johnson & Mary Lloyd
3 TRILOGY'S GAMBLE ON FRISCO Julie Beatty & Janine Westervelt
4 WINTERMIST'S JACKS ARE WILD Linda Kitzman & Richard Hanson
American Bred Dogs

1

braveheart's major leaguer Paul Fisher, Helen Eriksen & Mary Lloyd
 
Open Dogs

1

Braveheart's home town hero Joy & Tom Fowler & Mary Lloyd

2

TUNDRA WINDS' STORM O'ER SALISH Marnie Grube

3

whitestar's iditarod trail Shirley & James Areges

4

krystall's roaring glory Ginger Jenks
Puppy Bitches: 6 < 9 mos.

1

shaman's play it again sam Anne O'Neill & Lisa Robertson

2

samkota's sparkling jewel Tana Clark & Cheryl Lundin
Puppy Bitches: 9 < 12 mos.

1

echo's perfectly clear Linda Kitzman
Bred-By-Exhibitor Bitches

1

trilogy's sno angel summerhill Julia & Carol Beatty

2

whitestar's fjallraven polar Anne O'Neill & Donna Dannen
3 cloudnine's no matter what Terry Walb, Jan Cherne & Julie Morris
4 trailblazer celebration Judy Mears
Open Bitches (1 absent)
1 trilogy's steel magnolia Julie & Carol Beatty

2

silverplumE's stormy kiska Jane Meyer
3 polar mist nauti l'il naji Johanna & James Cleveland & Lynette Blue
4 krystall's shear delight Mary Lee Loyd
Non-Regular Classes - Judge: Jon Cole
Veteran Dogs 
1 CH ARTIC MIST MIGHTY THUNDERHEART, CD Gabriel & Debora Castro & C Bateman
Veteran Bitches (2 absent)

1

CH DENKAS EN VOGUE Thalia Peletis & Katherine Metter

2

CH SILVERPLUME'S WHITE SHOULDERS Lynne Kelley & Nancy Golden

3

CH RISUKO'S DEBUTANTE O'TRILOGY CD Julie & Carol Beatty & Michelle Heth
Sled Dog
1 CH TUNDRA WINDS' TALKEETNA TUKTU,WSXM Kent, Donna & Patrick Dannen
2 KRISKELLA'S CAPPA CHINO GOLD BIll & Chris Stewart
Sled Bitch

1

CH TUNDRA WINDS' KINNIKINNICK WSXM Kent & Donna Dannen

2

CH COLD SMOKE WHISPER'S T'KRISKELLA Geoff & Brenda Abbott
Stud Dog

1

CH TRILOGY'S GAMBLE ON THE MOON Julie & Carol Beatty & Michelle Heth
Brood Bitch 

1

CH RISUKO'S DEBUTANTE O'TRILOGY CD Julie & Carol Beatty & Michelle Heth
Brace Bitch 

1

KENOSHA'S PACKED POWDER &

SNOVIT'S HAPPY DAYS AT KAMELOT

Lori & Dan Elvera
Junior Showmanship - Judge: Jon Cole
Novice Junior

1

Kaylene Martinez
Obedience - Judge: Carol-Joy Evert
Novice A (2 absent, 1 NQ)
Novice B  (2 NQ)
Open A (1 absent)
Open B (1 absent, 1 NQ)
Utility B (1 absent)

 

Top of Page