Puppy Sweeps Working Sweeps / Regular Classes / Non-Regular Classes / Junior Showmanship / Obedience

 

DSA Home

Denver Samoyed Association

Club Objectives, Memberships, Activities
Samoyed Characteristics, Activities, Care
Club Officers, Committee Chairs, Membership
Local Specialty, Specialty Match, Tournament, Clinics
Club Meeting Place,  Minutes, Upcoming Agenda
About DSR, Adoptable Samoyeds, Rescue Guidelines
Membership & Awards Applications, Governing Documents, Library List, Historical Information

Copyright 2000-2021
Denver Samoyed Association.
All Rights Reserved.

Questions or comments
about this site:
Contact DSA

 

 

Local Specialty Class Placements

# 9 -  February 15, 2001

Puppy Sweepstakes - Judge: Julia Beatty 
Puppy Dogs: 6 < 9 mos.

1

STARCHEY RUMORS TURNED GOLD Debbi & Bob Sencenbaugh

2

ARCTIC BRITE'S JACK FROST Diane & Robert Rankin
Puppy Dogs: 9 < 12 mos.

1

rexann's white lightning Maryann Fuhrman

2

samshine's fire in the sky Rachel & Jack Paulson
Junior Dogs: 12 < 15 mos.

1

risuko's cream of wheat Susan & Richard Hampton

2

d'keta's star sapphire Dale Smith

3

saratoga's piece of the rock Heidi & Heidi NIeman
Junior Dogs: 15 < 18 mos. (2 absent)

1

metak ima almond roca Cory & Sheryl Lenzmeier
Puppy Bitches: 6 < 9 mos. (1 absent)

1

POLAR MIST NAUTI LIL GOLDIG'R Lynette & Dr. Rodger Blue

2

SANSASKA'S MADELINE  Derek & Maryilyn Gitelson
3 ICEWAY-SARATOGA ROX YOUR SOCKS OFF Robin Cohen & Heidi Nieman
4 CASPER'S HI SIERRA GEM Barbara & Robert Campbell
Puppy Bitches: 9 < 12 mos.

1

whitestars fjallraven polar, hic Anne & William O'Neill & Donna Dannen
Junior Bitches: 12 < 15 mos.

1

kenosha's packed powder Lori & Dan Elvera
Junior Bitches: 15 < 18 mos. 

1

trailblazer starlite bears watchin Lia & Larry Benson & Sheri Hudson
Working Sweepstakes - Judge: Lana McClellan
Working, Pretitled Dogs

1

ch starquest's celest'l beginning, cd,NA Martha Lageschulte
2 ch cloudnine's in the nick of time Tom & Nancy Lisec & Janet Cherne
3 ch cascade's blazing home, CD Georgia Betts & Judy Mears
Working, WSX Titled Dogs 

1

ch tundra winds xxxii degrz o'whitestar, WSX Anne O'Neill

2

ch tundra winds' talkeetna tuktu, WSX Kent, Donna & Patrick Dannen
Working, Pretitled Bitches

1

kenosha's packed powder Lori & Dan Elvera
2 ch sno-e's keeper of the stars Joe & Julie Morris & Janet Cherne
3 ch echo's tequila sunrise Linda Kitzman
4 tundra winds' snow on the mountain Terri Hicks-Anderson & Donna Dannen
Working, WS Titled Bitches

1

ch snovit's happy days of kamelot,ws Lori & Dan Elvera

2

trailblazer's hi sierra mist, ws Robert & Barbara Campbell
Working, WSX Titled Bitches

1

ch chinook'n tundra winds' skyrocket Lorrie McAllister

2

tundra winds' kinnikinnick Kent & Donna Dannen

3

ch arctic mist's forget me not, wsx Bob Sencenbaugh & Carolyn Bateman

4

ch casper's eternal treasure, wsx Barbara Campbell
Regular Classes - Judge: Betty Leininger
Puppy Dogs: 6 < 9 mos.

1

STARCHEY RUMORS TURNED GOLD Debbi & Bob Sencenbaugh
2 ARCTIC BRITE'S JACK FROST Diane & Robert Rankin
Puppy Dogs: 9 < 12 mos.

1

samshine's fire in the sky Rachel & Jack Paulson
Junior Dogs: 12 - 18 mos. 

1

d'keta's star sapphire Dale Smith

2

saratoga's piece of the rock Heidi & Heidi Nieman
Bred-By-Exhibitor Dogs

1

krystall's tazmen lee baxter Pat & Leah Baxter & Nancy Golden
2 wintermist's white russian Linda Kitzman
3 RISUKO'S CREAM OF WHEAT Susan & Richard Hampton
4 SARATOGA'S HIGH VOLTAGE Dick & Sandy Beach & Heidi Nieman
Open Dogs

1

krystall's cold foot classic  Carole Selleck & Nancy Golden

2

metak ima almond roca Cory & Sheryl Lenzmeier

3

Denkas simply sunsational Thalia Peletis & Katherine Metter

4

Kriskella's cappa chino gold Bill & Chris Stewart
Puppy Bitches: 6 < 9 mos.
1 ICEWAY-SARATOGA ROX YOUR SOXS OFF Robin Cohen & Heidi Nieman

2

SANSASKA'S MADELINE Derek & Marilyn Gitelson

3

CASPER'S HI SIERRA GEM Barbara & Robert Campbell
Puppy Bitches: 9 < 12 mos.

1

d'keta s'teal believes in tlc Tina Clevette

2

whitestars fjallraven polar, hic Anne & William O'Neill & Donna Dannen
Bred-By-Exhibitor Bitches (2 absent)

1

silverplume's simply sublime Tom & Kristi Schopfer

2

polar mist nauti lil goldig'r Lynette & Dr. Rodger Blue
3 Krystall's snowy treasure Jeff & Melanie Fisher & Nancy Golden
4 kenosha's packed powder Lori & Dan Elvera
Open Bitches
1 saratoga's laser show on ice Michele Schmitt & Heidi Nieman

2

cold smoke whisper's t'kriskella Geoff & Brenda Abbott
3 denka's sophisticated lady Katherine Metter & Doris McLaughlin
4 krystall's halloween package Anne & William O"Neill & Nancy Golden
Non-Regular Classes - Judge: Betty Leininger
Veteran Dogs 
1 CH ARTIC MIST MIGHTY THUNDERHEART, CD Gabriel & Debora Castro & C Bateman

2

CH ARCTIC MIST'S SOUND BARRIER, CD Linda Kitzman & Carolyn Bateman
Veteran Bitches

1

CH ELMFIELD'S MOON RIVER MIRAGE Heidi Nieman & Catherine Carter

2

CH SARATOGA'S SUMMER KNIGHT STORM Gabriel & Debora Castro & Heidi Nieman
Sled Dog (1 absent)

1

CH ABAKAN FRONTIERSMAN, WSX Darlu Littledeer & Donna Dannen
2 CH TUNDRA WINDS' TALKEETNA TUKTU,WSX Kent, Donna & Patrick Dannen
Sled Bitch

1

CH CHINOOK'N TUNDRA WINDS' SKYROCKET Lorrie McAllister
2 TUNDRA WIND'S KINNIKINNICK Kent & Donna Dannen
3 CH ARCTIC MIST'S FORGET ME NOT, WSX Bob Sencenbaugh & Carolyn Bateman
Stud Dog

1

CH SARATOGA'S SOAR THE HI SIERRA Roxanne Zahller & Heidi Nieman
2 CH SARTOGA'S LIKE A ROCK Heidi & Heidi Nieman
3 CH MOONFIRE'S YUKON JACK Mary & Gay Carlson
Brood Bitch 

1

CH ELMFIELD'S MOON RIVER MIRAGE Heidi Nieman & Catherine Carter

2

CH ARCTIC MIST M & M CONNECTION Carolyn & Vance Bateman
Junior Showmanship - Judge: Betty Leininger
Novice Junior

1

Nicole Fisher
Open Junior (1 absent)
Obedience - Judge: Richard Mulenhaupt
Novice B

1

MOONSILVER MONTANA SKY HNP Mary Hendrickson
Open A (4 NQ)
Open B (1 NQ)

 

Top of Page