Local Specialty  / Designated Specialty / Specialty Match and Tournament

 

DSA Home

Denver Samoyed Association

Club Objectives, Memberships, Activities
Samoyed Characteristics, Activities, Care
Club Officers, Committee Chairs, Membership
Local Specialty, Specialty Match, Tournament, Clinics
Club Meeting Place,  Minutes, Upcoming Agenda
About DSR, Adoptable Samoyeds, Rescue Guidelines
Membership & Awards Applications, Governing Documents, Library List, Historical Information

Copyright 2000-2017
Denver Samoyed Association.
All Rights Reserved.

Questions or comments
about this site:
Contact DSA

 

 

Past Supported Entry With Sweepstakes Results

Note:

1) Where links are available*, click on the dog's name to view their show picture! 

2) Owner names and dog's titles are listed below as printed in the show catalog. 

    Subsequent ownership changes and title additions are not reflected here. 

* Show pictures came from the club's copies of major wins provided by the show photographer.  If you have a show

   picture for win(s) listed below, that currently do not have a  link, please contact me.  We'll make arrangements for adding

   in those picture(s)! 

# 4 -  February 11, 2010   DSA Show Chair: None       

Supported Entry with Peak to Peak Working Dog Association

Regular & Non-Regular Classes - Judge: Donna Beckman
BOB

T-SNOW STAR'S LEGACY FROM BEYOND

Colleen McLaughlin & D Kyler & M J Willdigg & L Ragsdale

BOS

CH SALISH'S HYMN SINGER

Kent Dannen

BOW

WINTERMIST'S WHO'S ROCK'N YO WORLD

Linda Kitzman & John Brourink Jr.

WD

WINTERMIST'S WHO'S ROCK'N YO WORLD

Linda Kitzman & John Brourink Jr.

RWD

KRYSTALL'S GOES GAMBLIN' WITH SANORKA

Nancy Golden

WB

BRAVEHEART'S MOUNTAIN MIST AT TAKHARI

Shanan Strewler & Mary Lloyd

RWB

BRAVEHEART'S QUEEN OF THE SILVER DOLLAR

Mary Lee Lloyd

 

Best Bred-By-Exhibitor    WINTERMIST'S WHO'S ROCK'N

                                       YO WORLD

Linda Kitzman & John Brourink Jr.

 
Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Patricia Healy
BIS

SILVERPLUME'S LOOK WHO'S TALKING

Tom & Kristi Schopfer

BOS POLAR MIST PARTY AT LUNASEA Helen Chen
 
Class Placements
 

# 3 -  February 12, 2009   DSA Show Chair: None       

Supported Entry with Peak to Peak Working Dog Association

Regular & Non-Regular Classes - Judge: Jane Roppolo
BOB

CH BRAVEHEART'S STORM CLOUD

Mary Lee Lloyd

BOS

CH ECHO'S PERFECTLY CLEAR

Linda Kitzman

BOW

NORTHMOOR BLACK PEARL VOYAGER

Kathleen Conway & K Kudron & N Kelley

WD

NORTHMOOR BLACK PEARL VOYAGER

Kathleen Conway & K Kudron & N Kelley

RWD

KRISKELLA'S DANCN N  THE WIND CD

Mary Powell

WB

T-SNOW STAR'S BEYOND ENCHANTMENT

B Hansen-Harris & M J Willdigg & L Ragsdale

RWB

WINTERMIST'S CLEARED FOR TAKEOFF

Linda Kitzman

 

Best Bred-By-Exhibitor      NORTHMOOR BLACK PEARL

                                         VOYAGER

Kathleen Conway & K Kudron & N Kelley

 
Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Robin Hobbs
BIS

T-SNOW STAR'S BEYOND ENCHANTMENT

B Hansen-Harris & M J Willdigg & L Ragsdale

BOS T-SNOW STAR'S RIGHT ON CUE Amanda & Daniel Plank & M J Willdigg & L Ragsdale
 
Class Placements
 

# 2 -  February 15, 2003   DSA Show Chair: Julie Morris       

Supported Entry with Plum Creek Kennel Club All Breed Show

Regular & Non-Regular Classes - Judge: Chris Walkowicz
BOB CH WINTERMIST'S RED BEAR'N Nancy & Kevin Kopp & Linda Kitzman
BOS CH DENKAS EN VOGUE Thalia Peletis & Katherine Metter
BOW TRILOGY'S GAMBLE ON FRISCO Julia A Beatty & Janine Westervelt
WD TRILOGY'S GAMBLE ON FRISCO Julia A Beatty & Janine Westervelt
RWD TUNDRA WIND'S YUKON Chris Bissener
WB CLOUDNINE'S DAR'LN FOR NAKISKA Sue Wangerin & Janet Cherne
RWB HARTWOOD'S SARATOGA WINDCHILL Heidi & Heidi M Nieman
 
Best Bred-By-Exhibitor      TRILOGY'S GAMBLE ON FRISCO Julia A Beatty & Janine Westervelt
 
Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Robin Hobbs
BIS STARQUEST'S ROUGHSTOCK RIDER Andi & Robert Mast & Martha Lageschulte
BOS ECHO'S PERFECTLY CLEAR Linda Kitzman
 
Class Placements
 

# 1 -  February 15, 2002   DSA Show Chair: Nancy Golden       

Supported Entry with Plum Creek Kennel Club All Breed Show

Regular & Non-Regular Classes - Judge: Annella Cooper
BOB CH POLAR MIST NAUTI GIRL Lynette Blue & Dr. Rodger Blue
BOS CH TUNDRA WINDS'TALKEETNA TUKTU Kent & Donna & Patrick Dannen
BOW TUNDRA WINDS AVALANCHE LILY Kent & Donna Dannen
WD ARTIC MIST LIGHT GYR'S AWAY Tom & Lisa Newell & Carolyn Bateman
RWD CLOUDNINE'S WHITE PHAROAH CDX Charles & Nancy Krause & Janet Cherne
WB TUNDRA WINDS AVALANCHE LILY Kent & Donna Dannen
RWB CHINOOKWIND'S CANYON SAGE Lorrie & John McAllister
Best Puppy                   ARTIC MIST'S RAINBOW TAFFY Carolyn & V Bateman
 
Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Doug Johnson
BIS ROSEANNE ROSANNA DANNA HNP Sharon Anderrson & Mardee Ward-Fanning
BOS ARTIC MIST'S SOARING ROCKET Linda Kitzman & Carolyn Bateman
 
Class Placements
 

 

Top of Page