Local Specialty  / Designated Specialty / Specialty Match and Tournament / Agility

 

DSA Home

Denver Samoyed Association

Club Objectives, Memberships, Activities
Samoyed Characteristics, Activities, Care
Club Officers, Committee Chairs, Membership
Local Specialty, Specialty Match, Tournament, Clinics
Club Meeting Place,  Minutes, Upcoming Agenda
About DSR, Adoptable Samoyeds, Rescue Guidelines
Membership & Awards Applications, Governing Documents, Library List, Historical Information

Copyright © 2000-2017
Denver Samoyed Association.
All Rights Reserved.

Questions or comments
about this site:
Contact DSA

 

 

Past Local Specialty Results

Note:

1) Where links are available*, click on the dog's name to view their show picture! 

2) Owner names and dog's titles are listed below as printed in the show catalog. 

    Subsequent ownership changes and title additions are not reflected here. 

* Show pictures came from the club's copies of major wins provided by the show photographer.  If you have a show

   picture for win(s) listed below, that currently do not have a  link, please contact me.  We'll make arrangements for adding

   in those picture(s)! 

# 27 -  November 29, 2015        Show Chair: Martha Lageschulte

59 Dogs/76 Entries: 59 Conformation,  12 Puppy Sweeps, 5 Vet Sweeps,

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Stephanie Hamblin-Barnhill

BOB

CH SAN JUAN ORION THE LIGHT OF DAWN IT

Aidan & Anna Myrick

BOS

GCH CH T-SNOW STAR'S I AM THE ANSWER

Mary Jo Willdigg & LIndsey Ragsdale

BOW

MILLCREEK'S WINTER IS COMING

Liz Kuivinen

SD

GCH CH POLAR MIST CRYSTAL SUNRISE Milan & Eva Baranek & Lynette BLue

SB

GCH CH SILVERADO'S FLIGHT OF LIGHT

Kim Perry & Sally Wheeler

AOM

CH DOUBLETAKE'S BLIZZARD ENTERTAINMENT CA Donna Cummings & Brandy Burke

AOM

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

NOH

CH SAN JUAN ORION THE LIGHT OF DAWN IT

Aidan & Anya Myrick

WD

MILLCREEK'S WINTER IS COMING

Liz Kuivinen

RWD

SOLID GOLD STANDING OVATION Blake & Christie Henriksen

WB

BRAVEHEART'S DIAMOND SOLITAIRE

Mary Lloyd & Shanan Streweler

RWB

BILROST'S OUT OF THIS WORLD

JM Putnins & A. VerBruggen

Best Puppy WINTERSONG'S CALLA LILLY

Lynn Hunkins

Best Bred-By-Exhibitor BRAVEHEART'S DIAMOND SOLITAIRE

Mary Lloyd & Shanan Streweler

Best Veteran  GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG

Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast
 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Susan Fewlass

BIS

CH CLOUDNINE'S JOURNEY ON BELLA

Danny & Cheryl Jelinek & Janet Cherne

BOS

CH KAREBOO'S CIRCLE OF LIFE HIC Tina & Steve Palks

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Susan Fewlass

BIS

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

BOS

WOLF RIVER'S TIMBERLINE RACER Lana McClellan & Gary Wood

 

Class Placements

  

# 26 -  November 28, 2015      Show Chair: Martha Lageschulte

78 Dogs/102 Entries: 57 Conformation,  12 Puppy Sweeps, 5 Vet Sweeps, 8 Working Sweeps, 0 Jr. Show, 4 Obedience, 16 Rally

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Julia Rylander

BOB

CH AZETECA'S CHINA MOON

Joan & Eric Liebes

BOS

GCH CH POLAR MIST CRYSTAL SUNRISE Milan & Eva Baranek & Lynette BLue

BOW

MILLCREEK'S WINTER IS COMING

Liz Kuivinen

SD

CH AZTECA'S RED OCTOBER Joan & Eric Liebes

SB

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG

Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

AOM

CH BRAVEHEART'S IN IT TO WIN IT Mary Lloyd

AOM

CH AZTECA'S SOPWITH CAMEL O'SNOFLYTE Joan & Eriic Liebes
NOH GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

WD

MILLCREEK'S WINTER IS COMING

Liz Kuivinen

RWD

SOLID GOLD STANDING OVATION Blake & Christie Henriksen

WB

BRAVEHEART'S DIAMOND SOLITAIRE

Mary Lloyd & Shanan Streweler

RWB

WINTERSONG'S CALLA LILLY

Lynn Hunkins

Best Puppy WINTERSONG'S CALLA LILLY

Lynn Hunkins

Best Bred-By-Exhibitor  BRAVEHEART'S DIAMOND SOLITAIRE

Mary Lloyd & Shanan Streweler

Best Veteran  GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG

Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast
 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Joe Hug

BIS

TRAILBLAZER'S WESTERN TRADITION

Rachel & Judy Mears & Cheri Hollenback

BOS

CH CLOUDNINE'S JOURNEY ON BELLA

Danny & Cheryl Jelinek & Janet Cherned

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Joe Hug

BIS

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

BOS

WOLF RIVER'S TIMBERLINE RACER Lana McClellan & Gary Wood

 

Working Sweepstakes Classes - Judge:  Joe Hug

BIWS

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXS MJG Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

BOS

GCH CH MAGELLA'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME Krista Forgarty & Saige Hanson-Fogarty

 

Obedience - Judge: Patricia Maynard

HIT

STARQUEST'S SILVER LINING CD RE

Sydney Langner
 

Rally - Judge: Patricia Maynard

HCS

STARQUEST'S SILVER LINING CD RE

Sydney Langner

Class Placements

  

# 25 -  November 30, 2014        Show Chair: Lana McClellan

49 Dogs/66 Entries: 46 Conformation,  9 Puppy Sweeps, 11 Vet Sweeps,

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Andre Schoen

BOB

GCH CH POLAR MIST CRYSTAL SUNRISE Milan & Eva Baranek & Lynette BLue

BOS

CH CLOUDNINE'S SENTIMENTAL JOURNEY Kent & Janet Cherne & Julie Morris

BOW

TUNDRA WINDS' & ICE'S CATCH THE WIND Donna Dannen & Glori Jean Harper

SD

GCH CH BRAVEHEAR'S JOKER'S WILD Mary Lloyd

SB

CH MILLCREEK'S ALASKAN HOLIDAY Pat & Gary Griffin

AOM

CH SNOWATER'S KICKSTART MY HEART IT Anne O'Neill & Cheryl Throneberry & Kenneth Grancki

AOM

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXB MJS Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

NOH

CH CLOUDNINE'S SENTIMENTAL JOURNEY Kent & Janet Cherne & Julie Morris

WD

TUNDRA WINDS' & ICE'S CATCH THE WIND Donna Dannen & Glori Jean Harper

RWD

STARQUEST'S HAPPY HOUR SPECIAL Michael & Dianne Hoffecker & Martha Lageschulte

WB

STAR\QUEST'S WHAT GOES AROUND CD RA NA NAJ

Martha & James Lageschulte

RWB

TUNDRA SKY'S ECHO OF SUMMIT

Connie Rudd

Best Puppy TUNDRA SKY'S ECHO OF SUMMIT

Connie Rudd

Best Bred-By-Exhibitor  STARQUEST'S WHAT GOES AROUND CD RA NA NAJ

Martha & James Lageschulte

Best Veteran  GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXB MJS

Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Randall Pasbrig

BIS

BRAVEHEART'S SPECIAL DELIVERY AT TAKHARI

Shanan Streweler & Mary Lloyd

BOS

CH SNOWATER'S KICKSTART MY HEART IT Anne O'Neill & Chary Throneberry & Kenneth Granacki

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Randall Pasbrig

BIS

CH CLOUDNINE'S NO MATTER WHAT RE MX AXJ MXP3 MXPB MJP2 MJPB OF THD Terry Walb & Janet Cherne & Julie Morris

BOS

CH SARATOGA'S RED, WHITE & BLUE Heidi & Heidi M NIeiman & K. Bolena

 

Class Placements

  

# 24 -  November 29, 2014      Show Chair: Lana McClellan

64 Dogs/78 Entries: 46 Conformation,  9 Puppy Sweeps, 10 Vet Sweeps, 12 Working Sweeps, 1 Jr. Show, 5 Obedience, 8 Rally

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Kathy Bube

BOB

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXB MJS Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

BOS

CH LOL SARATOGA'S RACING THE BULLET CA Pam Buhl & Rachel Paulson & Heidi Nieman

BOW

SARATOGA'S WHEELER DEALER RN Heidi Nieman & Heidi M Nieiman

SD

CH POLAR MIST CRYSTAL SUNRISE Eva & Milan Baremek & Lynette Blue

SB

GCH CLOUDNINE'S SENTIMENTAL JOURNEY

Kent & Janet Cherne, Julie Morris &

Bailey Erger

AOM

CH MILLCREEK'S ALASKAN HOLIDAY Pat & Gary Griffin

AOM

BILROST'S OUT OF THIS WORLD Amanda VerBrugen
NOH GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXB MJS Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

WD

SARATOGA'S WHEELER DEALER RN Heidi Nieman & Heidi M Nieiman

RWD

STARQUEST'S HAPPY HOUR SPECIAL Michael & Dianne Hoffecker & Martha Lageschulte

WB

BILROSTS OUT OF THIS WORLD

Amanda VerBruggen

RWB

STARQUEST'S WHAT GOES AROUND CD RA NA NAJ

Martha & James Lageschulte

Best Puppy    SNOWDOGS ARTICCROSS DOUBLE HELIX CASSIOPEIA

Barbara & John Stafford

Best Bred-By-Exhibitor  SARATOGA'S WHEELER DEALER RN

Heidi Nieman & Heidi M Nieiman

Best Veteran  GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXB MJS

Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Joyce Siddall

BIS

BRAVEHEART'S SPECIAL DELIVERY AT TAKHARI

Shanan Streweler & Mary Lloyd

BOS

CH SNOWATER'S KICSTART MY HEART IT Anne O'Neill & Chary Throneberry & Kenneth Granacki

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Joyce Siddall

BIS

GCH CH MACH STARQUEST'S WHAT COMES AROUND MXB MJS Martha Lageschulte & Andi & Bob Mast

BOS

CH SARATOGA'S RED, WHITE & BLUE Heidi & Heidi M NIeiman & K. Bolena

 

Working Sweepstakes Classes - Judge:  Joyce Siddall

BIWS

MACH HAKU'S TUMBLING RIVER MSX MJG XF RAE CD Betsy Powers

BOS

GCH CH MAGELLA'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME Krista Forgarty & Saige Hanson-Fogarty

 

Junior Showmanship - Judge: Kathy Bube

BJR

SAIGE HANSON-FOGARTY CH Magellan's Nothin' But  Good Time

Obedience - Judge: Susan Oviatt-Harris

HIT

STARQUEST'S WHAT GOES AROUND CD RA NA NAJ

Martha & James Lageschulte
 

Rally - Judge: Ron Horn

HCS

CH MACH3 PACH KRYSTALL'S NAVA AVIVA YONAH PAX2 OF UDX RAE2 MXP5 MJP6 MSXS2 MJG2 MXPB MJPS OF

Judith Cohen

Class Placements

  

# 23 -  December 01, 2013        Show Chair: Heidi & Heidi "Scooter" Nieman

48 Dogs/60 Entries: 47 Conformation,  8 Puppy Sweeps, 5 Vet Sweeps,

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Kimberly Meredith-Cavanna

BOB

GCH KENOSHA'S BLACK DIAMOND QUEEN Lori & Nicholas Elvera

BOS

BARK BARK'S GENERAL ROUGE Lisa Goodman & Kathleen Conway

BOW

ARTIC MIST ROCKET TO THE STARS Carolyn & Vance Bateman

SD

CH MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME Krista Forgarty & Saige Hanson-Fogarty

SB

CH CLOUDNINE'S SENTIMENTAL JOURNEY Kent & Janet Cherne & Julie Morris

AOM

CH MILLCREEK'S ALASKAN HOLIDAY Pat & Gary Griffin

AOM

GCH KENOSHA"S CHAMPAGNE POWDER WSX Lori & Dan Elvera

NOH

GCH KENOSHA'S BLACK DIAMOND QUEEN Lori & Nicholas Elvera

WD

ARTIC MIST ROCKET TO THE STARS Carolyn & Vance Bateman

RWD

WINTER MIST"S OVER THE MOON Sara Robertson & Linda Kitzman

WB

PEBBLES'RUN LOVE TO FROSTYACRES

Karen McFarlane

RWB

REXANN'S STAR PERFORMANCE @ WINTERSONG

Donna Cummings & Kathy Bube

Best Puppy REXANN'S STAR PERFORMANCE @ WINTERSONG

Donna Cummings & Kathy Bube

Best Bred-By-Exhibitor  HYMN SINGER'S VIKING SONG

Kent Dannen

Best Veteran  GCH KENOSHA"S CHAMPAGNE POWDER WSX

Lori & Dan Elvera
 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Martha Lageschulte

BIS

REXANN'S STAR PERFORMANCE @ WINTERSONG

Donna Cummings & Kathy Bube

BOS

WINTER MIST"S OVER THE MOON Sara Robertson & Linda Kitzman

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Martha Lageschulte

BIS

GCH KENOSHA"S CHAMPAGNE POWDER WSX Lori & Dan Elvera

BOS

GCH BRAVEHEART'S STORM CLOUD Mary Lee Lloyd

 

Class Placements

  

# 22 -  November 30, 2013      Show Chair: Heidi & Heidi "Scooter" Nieman

50 Dogs/69 Entries: 48 Conformation,  8 Puppy Sweeps, 4 Vet Sweeps, 6 Working Sweeps, 3 Jr. Show, 4 Obedience, 7 Rally

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Sulie Greendale-Paveza

BOB

CH MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME Krista Forgarty & Saige Hanson-Fogarty

BOS

CH MILLCREEK'S ALASKAN HOLIDAY Pat & Gary Griffin

BOW

STARQUEST WHAT GOES AROUND Martha & James Lageschulte

SD

CH SUMMIT'S APPALACHIAN TRIAL Connie Rudd

SB

GCH CLOUDNINE'S SENTIMENTAL JOURNEY

Kent & Janet Cherne, Julie Morris &

Bailey Erger

AOM

GCH BRAVEHEART'S HAPPY TRAILS 2U Mary Lee Lloyd

AOM

GCH KENOSHA'S CHAMPAGNE POWDER WSX Lori & Dan Elvera
NOH CH MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME Krista Forgarty & Saige Hanson-Fogarty

WD

BARK BARK'S GENERAL ROUGE Lisa Goodman & Kathleen Conway

RWD

MYSTICAL'S SHARP DRESSED MAN Pat Hubbard

WB

STARQUEST WHAT GOES AROUND Martha & James Lageschulte

RWB

PEBBLES'RUN LOVE TO FROSTYACRES

Karen McFarlane

Best Puppy    MYSTICAL'S SHARP DRESSED MAN

Pat Hubbard

Best Bred-By-Exhibitor  STARQUEST WHAT GOES AROUND

Martha & James Lageschulte

Best Veteran  CH SUMMIT'S APPALACHIAN TRIAL

Connie Rudd
 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Pat Healy

BIS

REXANN'S STAR PERFORMANCE @ WINTERSONG

Donna Cummings & Kathy Bube

BOS

WINTER MIST"S OVER THE MOON Sara Robertson & Linda Kitzman

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Pat Healy

BIS

GCH BRAVEHEART'S STORM CLOUD Mary Lee Lloyd

BOS

GCH KENOSHA'S CHAMPAGNE POWDER WSX Lori & Dan Elvera

 

Working Sweepstakes Classes - Judge:  Pat Healy

BIWS

GCH KENOSHA'S BLACK DIAMOND QUEEN Lori & Nicholas Elvera

BOS

CH MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME Krista Forgarty & Saige Hanson-Fogarty

 

Junior Showmanship - Judge: Sulie Greendale-Paveza

BJR

BAILEY ERGER GCH Cloudnine's Sentimental Journey

Obedience - Judge: Susan Oviatt-Harris

HIT

STARQUEST WHAT GOES AROUND Martha & James Lageschulte

Class Placements

  

# 21 -  November 25, 2012               Show Chair: Nancy Golden

56 Dogs/76 Entries: 52 Conformation,  17 Puppy Sweeps, 6 Vet Sweeps,

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Karen McFarlane

BOB

GCH KENOSHA'S BLACK DIAMOND QUEEN Lori & Nicholas Elvera

BOS

GCH MAGELLAN'S ONLY CONNECT Ginger Jenks

BOW

STARQUEST'S KARMA'S OFFERING Scott & Samantha Thurston & Martha Lageschulte

SD

CH POLAR MIST CRYSTAL SUNRISE Milan & Eva Barnek & Lynette Blue

SB

CH CLOUDNINE'S SENTIMENTAL JOURNEY Kent & Janet Cherne & Julie Morris

AOM

CH MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME Krista Forgarty & Saige Hanson-Fogarty

AOM

GCH T-SNOW STAR'S BEYOND DESTINY Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

WD

STARQUEST'S KARMA'S OFFERING Scott & Samantha Thurston & Martha Lageschulte

RWD

BARK BARK'S HERE COMES RIO Sue Wangerin

WB

T-SNOW STAR'S I AM THE ANSWER Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

RWB

ELFENBEIN N SILVERPLUME'S TRENDSETTER

Tom & Kristi Schopfer

Best Puppy    BARK BARK'S HERE COMES RIO

Sue Wangerin

Best Bred-By-Exhibitor  STARQUEST'S KARMA'S OFFERING

Scott & Samantha Thurston & Martha Lageschulte

Best Veteran  GCH CH KRYSTAL'S YOUR NOT THE BOSS A ME RA OA OAJ NAP OF TD HCT

Ginger Jenks
 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Heidi "Scooter" Nieman

BIS

STARQUEST'S KARMA'S OFFERING Scott & Samantha Thurston & Martha Lageschulte

BOS

ELFENBEIN N SILVERPLUME'S TRENDSETTER

Tom & Kristi Schopfer

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Heidi "Scooter" Nieman

BIS

CH D'KETA'S OPPOSITE ONYX Pat & Gary Griffin

BOS

GCH BRAVEHEART'S STORM CLOUD Mary Lee Lloyd

 

Class Placements

  

# 20 -  November 24, 2012               Show Chair: Nancy Golden

69 Dogs/107 Entries: 63 Conformation,  18 Puppy Sweeps, 11 Vet Sweeps, 13 Working Sweeps, 2 Jr. Show, 5 Obedience, 9 Rally

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Sakura Moses

BOB

GCH KENOSHA'S BLACK DIAMOND QUEEN Lori & Nicholas Elvera

BOS

CH SILVERADO'S SOLSTICE SHAMAN RE NA NAJ NAP NJP WS CGC THD Sally Wheeler & Michele Janowiak

BOW

SARATOGA'S WHEELER DEALER Heidi E & Heidi M Nieman

SD

GCH CH MILLCREEK'S JESSE JAMES Pat & Gary Griffin

SB

CH D'KETA'S OPPOSITE ONYX Pat & Gary Griffin

AOM

GCH WINTERSONG'S GENUINE SWISS MOVEMENT Donna & Phil Cummings

AOM

GCH SALISH'S HYMN SINGER Kent Dannen

WD

SARATOGA'S WHEELER DEALER Heidi E & Heidi M Nieman

RWD

STARQUEST'S KARMA'S OFFERING Scott & Samantha Thurston & Martha Lageschulte

WB

WHITESTAR'S READY TO RUN Anne O'Neil

RWB

WINTERSONG'S LITTLE EXPLORER Donna Cummings & Brandy Burke

Best Puppy    ELFENBEIN N SILVERPLUME'S TRENDSETTER

Tom & Kristi Schopfer

Best Bred-By-Exhibitor  SARATOGA'S WHEELER DEALER

Heidi E & Heidi M Nieman

Best Veteran  CH D'KETA'S OPPOSITE ONYX

Pat & Gary Griffin
 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Mary Elliot

BIS

CH MILLCREEK'S ALASKAN HOLIDAY Pat & Gary Griffin

BOS

ARTIC MIST ROCKET TO THE STARS Carolyn & Vance Bateman

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Mary Elliot

BIS

GCH BRAVEHEART'S STORM CLOUD Mary Lee Lloyd

BOS

GCH KRYSTALL'S YOUR NOT THE BOSS A ME RA OA OAJ NAP OF TD HCT Ginger Jenks

 

Working Sweepstakes Classes - Judge:  Mary Elliot

BIWS

CH CLOUDNINE'S NO MATTER WHAT RE MX AXJ OF MXP AJP THD Terry Walb & Janet Cherne

BOS

CH SILVERADO'S SOLSTICE SHAMAN RE NA NAJ NAP NJP WS CGC THD Sally Wheeler & Michele Janowiak

 

Obedience - Judge: Patricia Maynard

HIT

CH SILVERADO'S SOLSTICE SHAMAN RE NA NAJ NAP NJP WS CGC THD

Sally Wheeler & Michele Janowiak

Class Placements

  

# 19 -  September 9, 2011               Show Chair: James Powell

43 Dogs/64 Entries: 38 Conformation,  10 Puppy Sweeps, 8 Vet Sweeps, 7 Working Sweeps, 0 Jr. Show, 3 Obedience, 7 Rally

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Helen Lee James

BOB

CH KRYSTALL GOES GAMBLIN' WITH SANORKA Nancy Golden

BOS

GCH T-SNOW STAR'S BEYOND DESTINY Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

BOW

WINTER MIST'S BURNIN' DESIRE Linda Kitzman

SD

GCH GLACIER'S N ROWDY CZARGENT TROUBLE John & Claire O'Neill

SB

CH ORKDOMAIN'S I'VE GOT A SECRET William & Christine Stewart

AOM

GCH WINTERMISTS WHO'S ROCK'N YO WORLD John Brourink & Linda Kitzman

AOM

CH KENOSHA'S CHAMPAGNE POWDER WSX Lori Elvera & Nicholas Elvera

WD

BRAVEHEART'S JOKERS WILD Mary Lee Lloyd

RWD

ORKDOMAIN'S MY HEART IS SPININ' William & Christine Stewart

WB

WINTER MIST'S BURNIN' DESIRE Linda Kitzman

RWB

BRAVEHEART'S BLUE DIAMOND SKADI Ken & Veronica Anderson & Mary Lee Lloyd

Best Puppy    EL-AL'S LIGII SHASH

Judith Cohen

Best Bred-By-Exhibitor  WINTER MIST'S BURNIN' DESIRE

Linda Kitzman

Best Veteran  CH MACH3 KRYSTALL'S NAVA AVIVA YONAH UDX RE OF

Judith Cohen
 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Robin Barkhaus

BIS

SARATOGA'S WHEELER DEALER Heidi & Heidi Nieman

BOS

LOL'S RUBY RED SKY O'SARATOGA Rachel Paulson & Heidi Nieman

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Robin Barkhaus

BIS

GCH BRAVEHEART'S STORM CLOUD Mary Lee Lloyd

BOS

CH MACH3 KRYSTALL'S NAVA AVIVA YONAH UDX RE OF Judith Cohen

 

Working Sweepstakes Classes - Judge:  Cheryl Lundin

BIWS

GCH WHITE MAGIC'S LEGERDEMAIN Sally Zack Wheeler

BOS

CH KENOSHA'S CHAMPAGNE POWDER WSX Lori & Nicholas Elvera

 

Obedience - Judge: Mel Stanley

HIT

CH SILVERADO'S SOLSTICE SHAMAN RE Sally Zack Wheeler & Michele Janowiak

Class Placements

  

# 18 -  September 10, 2010               Show Chair: James Powell

58 Dogs/82 Entries: 40 Conformation,  7 Puppy Sweeps, 6 Vet Sweeps, 8 Working Sweeps, 1 Jr. Show, 6 Obedience, 14 Rally

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Jeanne Nonhof

BOB

GCH T-SNOW STARíS JOURNE OF THE HEART

Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

BOS

CH TRILOGY'S HITS THE JACKPOT

Myron & Cynthia Wedel & Julia Beatty

BOW

KRYSTALL GOES GAMBLIN' WITH SANORKA

Nancy Golden

SD

CH T-SNOW STAR'S LEGACY FROM BEYOND

Colleen McLaughlin & Dan Kyler & MJ Willdigg & L Ragsdale

SB

GCH HAWKWIND'S EMERALD STORM

Kathy & Jim Filicetti & S Black

AOM

CH T-SNOW STAR'S LEGACY FROM BEYOND

Colleen McLaughlin & Dan Kyler & MJ Willdigg & L Ragsdale

AOM

GCH HAWKWIND'S EMERALD STORM

Kathy & Jim Filicetti & S Black

WD

KRYSTALL GOES GAMBLIN' WITH SANORKA

Nancy Golden

RWD

MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME

Krista Fogarty

WB

T-SNOW STAR'S BEYOND DESTINY

Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

RWB

orkdomain's i've got a secret

Annella Cooper

Best Puppy    MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME

Krista Fogarty

Best Bred-By-Exhibitor 

KRYSTALL GOES GAMBLIN' WITH SANORKA

Nancy Golden

Best Veteran  

CH MACH2 KRYSTALL'S NOVA AVIVA YONAH UDX RE NF

Judith Cohen

 

Junior Showmanship - Jeanne Nonhof

Best Junior Handler     TAYLOR KARAMIGIOS-METTER

 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Gail Campbell

BIS

SALISH"S WIND BENEATH MY WINGS

Marnie Grube

BOS

MAGELLAN'S NOTHIN' BUT A GOOD TIME

Krista Fogarty

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Gail Campbell

BIS

CH MACH2 KRYSTALL'S NOVA AVIVA YONAH UDX RE NF

Judith Cohen

BOS

WINTERSET'S ABEBOP'N JAZ MAN CDX OAP OJP RE

Judith Cohen

 

Working Sweepstakes Classes - Judge:  Beth Tallentire

BIWS

SARATOGA'S RIVER REFLECTION

Heidi E & Heidi M Nieman

BOS

SILVER MIST GRIGORY ANSWEROVICH RE

Colleen McLaughlin & Dan Kyler

 

Obedience - Judge: Patricia Maynard

HIT

CH MACH2 KRYSTALL'S NOVA AVIVA YONAH UDX RE NF

Judith Cohen

HCS

CH MACH2 KRYSTALL'S NOVA AVIVA YONAH UDX RE NF

Judith Cohen

HILP

ELE    (Novice B 1st place on left, ELE pictured on the right)

Thomas Lisec

Class Placements

  

# 17 -  September 04, 2009               Show Chair: Martha Lageschulte

47 Dogs/77 Entries: 45 Conformation,  13 Puppy Sweeps, 7 Vet Sweeps, 10 Working Sweeps, 0 Jr. Show, 2 Obedience

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Nancy Russell

BOB

CH T-SNOW STARíS JOURNE OF THE HEART

Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

BOS

CH GLACIER'S N ROWDY'S CZARGENT TROUBLE

John & Claire O'Neill

BOW

POLARMIST HERE COMES LIL'GOODY TWO SHOES

John & Claire O'Neill & Kevin & Anna Morgan

AOM

CH BRAVERHEART'S STORM CLOUD

Mary Lee Lloyd

AOM

CH KRYSTALL'S YOUR NOT THE BOSS A ME RA OA OAJ NAP NF TD

Ginger Jenks

WD

T-SNOW STAR'S LEGACY FROM BEYOND

Colleen McLaughlin & Dan Kyler & MJ Willdigg & L Ragsdale

RWD

T-SNOW STAR'S BEYOND THE LEGEND

Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

WB

POLARMIST HERE COMES LIL'GOODY TWO SHOES

John & Claire O'Neill & Kevin & Anna Morgan

RWB

BRAVEHEART'S MOUNTAIN MIST AT TAKHARI

Shanan Streweler & Mary Lee Lloyd

Best Puppy POLARMIST HERE COMES LIL'GOODY TWO SHOES

John & Claire O'Neill & Kevin & Anna Morgan

Best Bred-By-Exhibitor T-SNOW STAR'S ONCE UPON A TIME

Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

Best Veteran  CH MACH KRYSTALL'S ROARING GLORY

Ginger Jenks

 

Junior Showmanship - Nancy Russell

Best Junior Handler     No entries

 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Ronald Horn

BIS

DENKAS ESKIMO KISS

Katherine, Whitney & Taylor Karamigios-Metter

BOS

KRYSTALL GOES GAMBLIN' WITH SANORKA

Nancy Golden

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Ronald Horn

BIS

ABAKAN WHITESTAR OF TUNDRA WINDS WSXM RN

Anne O'Neill & Donna Dannen

BOS

CH DENKAS SIMPLY SUNSATIONAL CD WS

Thalia Peletis & Katherine Metter

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Elizabeth Lampe

BIWS

CH KENOSHA'S CHAMPAGNE POWDER WS

Lori Elvera & Nicholas Elvera

BOS

CH DENKAS SIMPLY SUNSATIONAL CD WS

Thalia Peletis & Katherine Metter

 

Obedience - Judge: Carol-Joy Evert

HIT

HAKU'S A CUT ABOVE CDX RE

Mary Drexter

Class Placements

  

# 16 -  September 05, 2008               Show Chair: Jan Cherne

88 Dogs/110 Entries: 70 Conformation,  16 Puppy Sweeps, 11 Vet Sweeps, 5 Working Sweeps, 4 Jr. Show, 4 Obedience

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Beth Riley

BOB

CH KRYSTALLíS SEQUOIA BRAVEHEART

Brian & Rosemary Johnson

BOS

CH T-SNOW STARíS JOURNE OF THE HEART

Mary Jo Willdigg & Lindsey Ragsdale

BOW

WOLF RIVERíS CHENA OF WINTER RUN

Marijean Zacha

AOM

CH KARA CANTATA OíROSSIA KARI TAI

Jayne & Sterling Clark & Gail Spieker

AOM

CH WINTERMISTíS THE WORLD IS NOT ENOUGH

Linda Kitzman

WD

ORKDOMAINíS WIZARD OF THE WIND

Bill & Chris Stewart

RWD

TRILOGYSí GAMBLIN MAN

Julia & Carol Beatty

WB

WOLF RIVERíS CHENA OF WINTER RUN

Marijean Zacha

RWB

HAWKWINDíS SILVER STAR GARNET

Nancy Featherstone & Susan Black

Best Puppy                  WHITESTARíS TRUE LIES

Anne OíNeill

Best Bred-By-Exhibitor TRILOGYíS GAMBLIN MAN

Julia & Carol Beatty

 

Junior Showmanship - Leslie Sorenson

Best Junior Handler     SHANEA VANDER POL

 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Robin Hug

BIS

CH KRYSTALLíS SEQUOIA BRAVEHEART

Brian & Rosemary Johnson

BOS

SILVER MISTíS DIAMOND LIL

Mary Ann Fuhrman & Mary Jo Willdigg

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Robin Hug

BIS

CH KRISKELLAíS CAPPA CHINO GOLD

Bill & Chris Stewart

BOS

SARATOGAíS OUTBOUND FLIGHT

Heidi Nieman

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Jason Loper

BIWS

CH KENOSHA'S SKI THE SUMMIT

Connie Rudd & Lori Elvera

BOS

CH SUMMIT'S APPALACHIAN TRAIL

Connie Rudd

 

Obedience - Judge: Carol-Joy Evert

HIT

CH STARQSTíS CELESTíL BEGINNING CDX AX OAJ

Martha Lageschulte &

John & Paula Scheuering

Class Placements

  

# 15 -  September 07, 2007               Show Chair: Thalia Peletis

61 Dogs/90 Entries: 56 Conformation,  20 Puppy Sweeps, 6 Vet Sweeps, 5 Working Sweeps, 1 Jr. Show, 2 Obedience

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: O M Capodice

BOB

CH ECHO'S PERFECTLY CLEAR

Linda Kitzman

BOS

CH BRAVEHEART'S STORM CLOUD

Mary Lee Lloyd

BOW

NAKISKA STANBYME ON CLOUDNINE HT

Sue Wangerin & Janet Cherne

AOM

CH STARQUEST'S CELEST'L BEGINNING CDX AX OAJ

James & Martha Lageschulte & John & Paula Schuering

AOM

CH ARTIC MIST'S SPUN SUGYR

Carolyn & Vance Bateman

WD

NAKISKA STANBYME ON CLOUDNINE HT

Sue Wangerin & Janet Cherne

RWD

STARQUEST ARCTIC EYES OF KOHL

Jane Reller & Martha Lageschulte

WB

ORKDOMAIN'S COLORADO DREAMING

Bill & Chris Stewart

RWB

DOUBLE C NORTHMOOR WINTER WITCH

Kathleen Conway

Best Puppy                   TRILOGY'S DEVIL WEARS PRADA

Julia & Carol Beatty

Best Bred-By-Exhibitor NAKISKA STANBYME ON CLOUDNINE

Sue Wangerin & Janet Cherne

 

Junior Showmanship - Kelly Roche

Best Junior Handler     KEV PERRY

 

Puppy Sweepstakes Classes - Judge: Katherine Metter

BIS

starquest's what comes around

James & Martha Lageschulte & Andi & Robert Mast

BOS

artic mist takes flight

Carolyn Bateman & Linda Kitzman

 

Veteran Sweepstakes Classes - Judge: Katherine Metter

BIS

CH artic mist's  Spun sugyr

Carolyn & Vance Bateman

BOS

CH STARQUEST'S CELEST'L BEGINNING CDX AX OAJ

James & Martha Lageschulte & John & Paula Schuering

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Lorrie McAllister

BIWS

CH KENOSHA'S SKI THE SUMMIT

Connie Rudd & Lori Elvera

BOS

CH SUMMIT'S APPALACHIAN TRAIL

Connie Rudd

 

Obedience - Judge: Carol-Joy Evert

HIT

CH STARQUEST'S EX'LLENT ADVENTURE CD AX AXJ

Martha & James Lageschulte

Class Placements

  

# 14 -  September 08, 2006               Show Chair: Mary Powell

59 Dogs/77 Entries: 55 Conformation,  9 Puppy Sweeps, 7 Working Sweeps, 2 Jr. Show, 4 Obedience

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Joan Luna

BOB

CH KENOSHA'S SKIING OUTTA BOUNDS

Alex Hoover & Lori Elvera

BOS

CH ECHO'S PERFECTLY CLEAR

Linda Kitzman

BOW

CLOUDNINE'S WHO NEEDS PICTURES

Robert & Ann Hochworter & Jan Cherne

AOM

ch tundra winds xxxii degrz of whitestar wsx

Anne O'Neill

AOM

CH T-SNOW STAR'S TAK'N IT BEYOND

Mary Jo Willdigg & Lindsay Ragsdale

WD

DENKAS ONCE IN A BLUE MOON

Taylor & Katherine Metter & Doris McLaughlin

RWD

T-SNOW STAR'S ALL THE ABOVE

Mary Jo Willdigg & Lindsay Ragsdale

WB

CLOUDNINE'S WHO NEEDS PICTURES

Robert & Ann Hochworter & Jan Cherne

RWB

T-SNOW STAR'S JOURNE OF THE HEART

Mary Jo Willdigg & Lindsay Ragsdale

Best Puppy                   TRILOGY'S OOH LA LA

Linda Kitzman & Julia Beatty

Best Bred-By-Exhibitor CLOUDNINE'S WHO NEEDS PICTURES

Robert & Ann Hochworter & Jan Cherne

 

Junior Showmanship - Joan Luna

Best Junior Handler     ANNA CALKINS

 

Sweepstakes Classes - Judge: Pat Griffin

BIS

snowater's gifted satinka

Tana Clark & Kenneth Granacki

BOS

whitestar's beyond thunderdome

Anne O'Neill

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Lana McClellan

BIWS

ch salish's diamonds in the sky wsx

Marie Grube

BOS

CH STARQUEST'S ROUGHSTOCK RIDER NA NAJ

Andi & Bob Mast & Martha Lageschulte

 

Obedience - Judge: Carol-Joy Evert

HIT

CH STARQUEST'S EX'LLENT ADVENTURE OA AXJ

Martha & James Lageschulte

Class Placements

  

# 13 -  September 09, 2005               Show Chair: Terry Walb

76 Dogs/116 Entries: 75 Conformation,  24 Puppy Sweeps, 14 Working Sweeps, 2 Jr. Show, 1 Obedience

Regular & Non-Regular Classes  - Judge: Lee Canalizo

BOB

CH T-SNOW STAR'S TAK'N IT BEYOND

Lindsey Ragsdale & Mary Jo Willdigg

BOS

CH KENOSHA'S PACKED POWDER HCT WSXM

Lori & Dan Elvera

BOW

TAIGA RUN'S SPLENDOR IN THE GRASS

Michele Schmitt

AOM

COLD MOUNTAIN'S TUG AT MY HEART

Susan Davies & Nancy Golden

AOM

CH BYKHAL ROSSIA'S SUNSHINE SPECIAL

Lyanne Knott & Gail Spieker

WD

BRAVEHEART'S APOLLO 13

Eileen Ide & Mary Lloyd

RWD

KENOSHA'S SKIING OUTTA BOUNDS

Alex Hoover & Lori Elvera

WB

TAIGA RUN'S SPLENDOR IN THE GRASS

Michele Schmitt

RWB

KRYSTALL'S DANC'N SUNKASKA

Nancy Golden

Best Puppy                   POLAR MIST CHASING RAINBOWS

Delores Bullard

Best Bred-By-Exhibitor braveheart's jerEmiah johnson

Mary Lee Lloyd

 

Junior Showmanship - Betty Nelson

Best Junior Handler     LINDSEY RAGSDALE

 

Sweepstakes Classes - Judge: Jim Shea

BIS

whitestar's ready for anything

Anne O'Neill

BOS

braveheart's jerEmiah johnson

Mary Lee Lloyd

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Debra Sue Stephens

BIWS

CHINOOKWIND'S CUTTIN' TO THE CHASE

Lorrie McAllister

BOS

CH KENOSHA'S PACKED POWDER

Lori & Dan Elvera

 

Obedience - Judge: Carol-Joy Evert

HIT

No Qualifiers

Class Placements

  

# 12 -  September 03, 2004               Show Chair: Mary Lloyd

61 Dogs/93 Entries: 61 Conformation,  18 Puppy Sweeps, 7 Working Sweeps, 2 Jr. Show, 5 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Elizabeth Lockman

BOB

ch chinook'n tundra wind's skyrockeT wsx hct

Lorrie McAllister

BOS

CH K-WAY'S SPARKLING STARBURST

Kurt Felhlhauer & Bob & Wanda Krauss

BOW

kenosha's packed powder

Lori & Dan Elvera

AOM

CH SARATOGA'S LIKE A ROCK

Heidi & Heidi Nieman

AOM

CH POLAR MIST NAUTI LIL GOLDIG'R

Lynette Blue

WD

powdrhound's gonna shake it up

Nicole Fischer

RWD

CHINOOKWIND'S CUT'N TO THE CHASE

Lorrie McAllister

WB

kenosha's packed powder

Lori & Dan Elvera

RWB

echo's perfectly clear

Linda Kitzman

Best Puppy                   COLD MOUNTAIN'S TUG AT MY HEART

Susan Davies & Nancy Golden

Best Bred-By-Exhibitor kenosha's packed powder

Lori & Dan Elvera

Best Junior Handler     LINDSEY RAGSDALE

 

Sweepstakes Classes - Judge: Gary Griffin

BIS

trilogy's catch me if u can

Julie & Carol Beatty

BOS

WINTERPEG'S SMARTY MARDEE

Norina Shields

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Connie Rudd

BIWS

ch tundra winds xxii degrz o'white star wsx

Anne O'Neill

BOS

ch chinook'n tundra wind's skyrockeT wsx hct

Lorrie McAllister

 

Obedience - Judge: Nancy Pollock

HIT

CH STARQUEST'S LONG BALL HITTER CD

Andi & Robert Mast & Martha Lageschulte

Class Placements

  

# 11 -  April 11, 2003               Show Chair: Andi Mast

65 Dogs/91 Entries: 60 Conformation,  12 Puppy Sweeps, 9 Working Sweeps, 1 Jr. Show, 9 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Jon Cole

BOB

CH STARQUEST'S CELEST'L BEGINNING CDX, OA,OAJ

Martha Lageschulte & John & Paula Scheuering

BOS

CH CLOUDNINE'S MUSIC IN MY HEART

Pat Hubbard, Jan Cherne & Ashley Raleigh

BOW

SHAMAN'S PLAY IT AGAIN SAM

Anne O'Neill & Lisa Robertson

AOM

CH TRILOGY'S BLAME IT ON EL NINO

Julie & Carol Beatty & Michelle Heth

AOM

CH ARTIC MIST MIGHTY THUNDERHEART CD

Gabriel & Debora Castro & Carolyn Bateman

WD

CLOUDNINE'S DREAM KEEPER

Carol Fanning & Janet Cherne

RWD

BRAVEHEART'S HOME TOWN HERO

Joy & Tom Fowler & Mary Lloyd

WB

SHAMAN'S PLAY IT AGAIN SAM

Anne O'Neill & Lisa Robertson

RWB

TRILOGY'S SNO ANGEL SUMMERHILL

Julia & Carol Beatty

Best Junior Handler     KAYLENE MARTINEZ

 

Sweepstakes Classes - Judge: Joe Hug

BIS

CLOUDNINE'S NO MATTER WHAT

Terry Walb, Jan Cherne, & Julie Morris

BOS

CLOUDNINE'S DREAM KEEPER

Carol Fanning & Janet Cherne

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Cheryl Loper

BIWS

TUNDRA WINDS' STORM O'ER SALISH

Marnie Grube

BOS

KENOSHA PACKED POWDER

Lori & Dan Elvera

 

Obedience - Judge: Carole-Joy Evert

HIT

None awarded

 

Class Placements

  

# 10 -  April 12, 2002               Show Chair: Denise Baugh

62 Dogs/91 Entries: 61 Conformation,  11 Puppy Sweeps, 10 Working Sweeps, 1 Jr. Show, 8 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Darla Cassidy

BOB

CH KRYSTALL'S TAZMENLEE BAXTER

Pat & Leah Baxter & Nancy Golden

BOS

CH T-SNOW STAR'S ABOVE 'N BEYOND

Mary Jo Willdigg

BOW

ARCTIC MIST'S RAINBOW TAFFY

Carolyn & V M Bateman

AOM

ARCTIC MIST'S SOARING ROCKET

Linda Kitzman & Carolyn Bateman

WD

ARCTIC MIST'S SOARING ROCKET

Linda Kitzman & Carolyn Bateman

RWD

SILVERPLUME'S HOLE IN ONE

Tom & Kristi Schopfer

WB

ARCTIC MIST'S RAINBOW TAFFY

Carolyn & V M Bateman

RWB

DENKAS SOPHISTICATED LADY

Katherine Metter & Doris McLaughlin

Best Puppy                   ARCTIC MIST'S SOARING ROCKET

Linda Kitzman & Carolyn Bateman

Best Bred-By-Exhibitor ARCTIC MIST'S RAINBOW TAFFY

Carolyn & V M Bateman

Best Junior Handler     Lindsey Ragsdale

 

Sweepstakes Classes - Judge: Heidi Nieman

BIS

WOLF RIVER'S MOUNTAIN GRYPHON

Lana McClellan, Gary Wood & Kay Hallberg

BOS

CLOUDNINE'S DAR'LN FOR NAKISKA

Sue Wangerin & Janet Cherne

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Lisa Peterson

BIWS

KENOSHA'S PACKED POWDER, WS

Lori & Dan Elvera

BOS

CH ABAKAN FRONTIERSMAN, WSX

Darlu Littledeer, Kent & Donna Dannen

 

Obedience - Judge: Nancy Pollack

HIT

CH TUNDRA WINDS AT GALE FORCE, CD

Elizabeth Lampe

Class Placements

  

# 9 -  February 15, 2001               Show Chair: Carol Beatty

79 Dogs/124 Entries: 84 Conformation,  15 Puppy Sweeps, 17 Working Sweeps, 2 Jr. Show, 6 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Betty Leininger

BOB

CH SNO-E'S KEEPER OF THE STARS

Joe & Julie Morris & Janet Cherne

BOS

CH SARATOGA'S SOAR THE HI SIERRA

Roxanne Zahller & Heidi Nieman

BOW

SILVERPLUME'S SIMPLY SUBLIME

Tom & Kristi Schopfer

AOM

CH ELMFIELD'S MOON RIVER MIRAGE

Heidi Nieman & Catherine Carter

AOM

CH ARTIC MIST M & M CONNECTION

Carolyn & Vance Bateman

WD

KRYSTALL'S TAZMEN LEE BAXTER

Pat & Leah Baxter & Nancy Golden

RWD

WINTERMIST'S WHITE RUSSIAN

Linda Kitzman

WB

SILVERPLUME'S SIMPLY SUBLIME

Tom & Kristi Schopfer

RWB

SARATOGA'S LASER SHOW ON ICE

Michele Schmitt & Heidi Nieman

Best Puppy                   STARCHEY RUMORS TURNED GOLD

Debbi & Bob Sencenbaugh

Best Bred-By-Exhibitor SILVERPLUME'S SIMPLY SUBLIME

Tom & Kristi Schopfer

Best Junior Handler     Nicole Fisher

 

Sweepstakes Classes - Judge: Julia Beatty

BIS

POLAR MIST NAUTI LIL GOLDIG'R

Lynette & Dr Rodger Blue

BOS

METAK IMA ALMOND ROCA

Cory & Sheryl Lenzmeier

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Lana McClellan

BIWS

CH STARQUEST'S CELEST'L BEGINNING, CD

Martha Lageschulte & J & P Scheuring

BOS

CH CHINOOK'N TUNDRA WINDS' SKYROCKET

Lorrie McAllister

 

Obedience - Judge: Roger Mulenhaupt

HIT

MOONSILVER MONTANA SKY HNP

Mary Hendrickson

Class Placements

  

# 8 -  February 18, 2000               Show Chairs: Bob and Debbi Sencenbaugh

85 Dogs/122 Entries: 75 Conformation,  23 Puppy Sweeps, 12 Working Sweeps, 2 Jr. Show, 10 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Donald Hodges

BOB

CH FROSTYACRES PRINCESS O QYTE ALOT

Karen McFarlane & Robert Wilcox

BOS

CH MYSTICAL'S O MY SWEET MASTER, CD

Barbara Arnest & Judi Schold

BOW

KRISKELLA HATSOFF T'AVALANCH

Geoff & Brenda Abbott

AOM

CH KRYSTALL'S BLUE DENIM JAKE

Karen Anderson & Nancy Golden

AOM

CH ECHO'S TEQUILA SUNRISE

Linda Kitzman & Jan Werner

WD

HOLIDAY'S ON THE ROAD AGAIN

Garey & Cookie Hayden

RWD

WINTERMIST'S WHITE RUSSIAN

Linda Kitzman

WB

KRISKELLA HATSOFF T'AVALANCH

Geoff & Brenda Abbott

RWB

SNO-E'S KEEPER OF THE STARS

Joe & Julie Morris & Janet Cherne

Best Puppy                   WINTERMIST'S WHITE RUSSIAN

Linda Kitzman

Best Bred-By-Exhibitor HOLIDAY'S ON THE ROAD AGAIN

Garey & Cookie Hayden

Best Veteran                CH SARATOGA'S SONIC BOOM

Lorrie McAllister & Heidi Nieman

Best Junior Handler     Lindsey Ragsdale

 

Sweepstakes Classes - Judge: Katherine Metter

BIS

WINTERMIST'S WHITE RUSSIAN

Linda Kitzman

BOS

STARQUEST'S KAILUA-KONA

P & M Leahy & Martha Lageschulte

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Kent Dannen

BIWS

FROSTYACRES TIP OF THE ICEBERG

Michele Schmitt

BOS

KRYSTALL'S HALLOWEEN PACKAGE

Anne & William O'Neill & Nancy Golden

 

Obedience - Judge: Nancy Pollock

HIT

NAKISKA'S ON CLOUDNINE, CD

Sue Wangerin

Class Placements

  

# 7 -  February 12, 1999                              Show Chairs: Carol & Julie Beatty

68 Dogs/101 Entries: 66 Conformation,  20 Puppy Sweeps, 10 Working Sweeps, 1 Jr. Show, 4 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Madeline B. Fish

BOB

CH KRYSTALL'S BLUE DENIM JAKE

Karen Anderson & Nancy Golden

BOS

Am/Can CH SARATOGA'S ARCTIC TERN CD

Hedy Lyles & Heidi Nieman

BOW

WOLF RIVER'S RAVEN OF CELESTINA

Candice Celestina-Smith & Kay Hallberg

AOM

CH SARATOGA'S SPEED OF SOUND

Don & Heidi Nieman

WD

SNOWCLOUD'S MOONLIGHT RUN

Thomas & Kathyrn Whitson

RWD

HYALITE'S BODACIOUS BODHI

Jolene, Ron, Jamie & Jesse Stolba

WB

WOLF RIVER'S RAVEN OF CELESTINA

Candice Celestina-Smith & Kay Hallberg

RWB

PROMISE'S MORNING STAR

Darla & Doug Cassidy

Best Puppy                   WINDRIFT'S SIERRA SUNDANCE

Roxanne & Shannon Zahller

Best Bred-By-Exhibitor PROMISE'S MORNING STAR

Darla & Doug Cassidy

 

Best Junior Handler     Heidi (Scooter) Nieman

 

Sweepstakes Classes - Judge: Lorrie McAllister

BIS

STARQUEST'S CELESTIAL BEGINNING

Martha Lagesculte & J & P Schuering

BOS

SARATOGA'S ROCK STEADY

Heidi & Heidi Nieman

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Connie Rudd

BIWS

TUNDRA WIND'S TALKEETNA TUKTU

Kent & Donna Dannen

BOS

CASCADE'S NAHALENNIA

Cheri Hollenback

 

Obedience - Judge: Carol-Joy Evert

HIT

DENKAS HIGH TRAIL SPICE

Colleen & Craig Groseth

Class Placements

 

# 6 -  February 13, 1998                                Show Chair: Jane Reller

 

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Shirley Mangini

BOB

CH KRYSTALL'S BLUE DENIM JAKE

Karen Anderson & Nancy Golden

BOS

CH SARATOGA'S ARCTIC TERN CD

Hedy Lyles & Heidi Nieman

BOW

SILVERPLUME'S MERCEDES BENZ

Tom & Kristi Schopfer

AOM

CH CLOUDINE'S STARSTUFF

Len & Jen Koop & Janet Cherne

AOM

CH SARATOGA'S SUMMER KNIGHT STORM CD

Gabriel & Debora Castro & Heidi Nieman

WD

SARATOGA'S SOAR THE HI SIERRA

Roxanne Zahler & Heidi Nieman

RWD

TIMBER GHOST HEART OF THE STORM

Gabriel & Debora Castro

WB

SILVERPLUME'S MERCEDES BENZ

Tom & Kristi Schopfer

RWB

DREAMQUEST SPIRIT DANCER

Lynn & Douglas Scheffner

Best Puppy                  ABAKAN WHITESTAR O'TUNDRA WINDS

Anne & William O'Neill

Best Bred-By-Exhibitor TIMBER GHOST HEART OF THE STORM

Gabriel & Debora Castro

 

Best Junior Handler

 

Sweepstakes Classes - Judge:  Martha Lageschulte

BIS

AB'KAN-TUNDRAWIIND'S CR'VD IN IVORY

Kent & Donna & Patrick Dannen

BOS

CH CLOUDINE'S STARSTUFF

Len & Jen Koop & Janet Cherne

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Joe Hug

BIWS

TUNDRA WIIND'S TALKEETNA TUKTA

Kent & Donna & Patrick Dannen

BOS

CH CHINOOK'N 'TUNDRA WINDS' SKYROCKET, WS

Lorrie McAllister

 

Obedience - Judge:  Carol Joy-Evert

HIT

U-CD NORTHERN EXPOSURE'S WHITEOUT, CDX, CGC

Cheryl Anderson

Class Placements

# 5 -  February 14, 1997                                Show Chair: Tom Lisec

88 Dogs/125 Entries: 86 Conformation, 17 Puppy Sweeps, 9 Working Sweeps 2 Jr. Show, 11 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Joan Luna

BOB

Am/Can CH SARATOGA'S ARCTIC TERN,CD

Hedy Lyles & Heidi Nieman

BOS

CH AVALANCHE'S CZAR ALEXANDER

Nancy Parker

BOW

CHINOOK'N' TUNDRA WINDS' SKYROCKET HIC

Lorrie McAllister

AOM

CH HOOF'N PAWS A ROSE IS A ROSE

Mardee & Dolly Ward & Jeff & Nan Bennett

AOM

CH ELMFIELD'S GALADRIEL, CD

Lana McClellan & Gary Wood

WD

KRYSTALL'S MOONLIGHT TREASURE

Nancy Golden

RWD

DENKAS POLAR BEAR ROMSEY

Katherine Metter & Marion Benton

WB

CHINOOK'N' TUNDRA WINDS' SKYROCKET HIC

Lorrie McAllister

RWB

SARATOGA'S ANGEL IN DISGUISE

Catherine & Jack Carter & Heidi Nieman

Best Puppy                  SARATOGA'S PRINCESS WARRIOR

Sakura Moses & Heidi Niaman

Best Bred-By-Exhibitor KRYSTALL'S MOONLIGHT TREASURE

Nancy Golden

Best Junior Handler     Heidi (Scooter) Nieman

 

Sweepstakes Classes - Judge: Janet Cherne

BIS

SILVERPLUME'S MERCEDES BENZ

Tom & Kristi Schopfer

BOS

SNO QUESTOR'S THE BOOGIE MAN

Eugene & Nancy La Sanska

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Robin Hug

BIWS

CH SARATOGA'S SONIC BOOM, WSX

Lorrie McAllister & Heidi Nieman

BOS

CHINOOK'N' TUNDRA WINDS' SKYROCKET HIC

Lorrie McAllister

 

Obedience - Judge: Nancy Pollock

HIT

STARQUEST'S DOING IT RIGHT

M Lageschulte & J & P Scheuring

 

Class Placements

# 4 -  February 16, 1996                                Show Chair: Tom Lisec

99 Dogs/164 Entries:102 Conformation, 35 Puppy Sweeps, 14 Working Sweeps, 2 Jr. Show, 11 Obedience

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Charles Trotter

BOB

CH HOOF'N PAWS A ROSE IS A ROSE

Mardee & Dolly Ward & Jeff & Nan Bennett

BOS

CH TARAHILL'S ALL DUCKED OUT

Cheryl Wagner

BOW

TRILOGY'S BABY DOE

Julie Beatty & Michelle Heth

AOM

CH SITKA'S MARDI GRAS

Dr & Mrs. Timothy Grubb

AOM

CH ARTIC MIST'S SOUND BARRIER CD

Linda Kitzman & Carolyn Bateman

WD

AVALANCHE'S CZAR ALEXANDER

Nancy Parker

RWD

KRISKELLA TURNS TO GOLD

Brenda & Geoff Abbott

WB

TRILOGY'S BABY DOE

Julie Beatty & Michelle Heth

RWB

MOONLIGHTERS IMA EYE CATCHER

Jim & Kim Scott

Best Puppy                  TUNDRA WINDS' KINNIKINNICK

Kent & Donna Dannen

Best Bred-By-Exhibitor KRYSTALL'S DIAMOND IN THE RUFF

Tracy Wollenweber & Nancy Golden

 

Best Junior Handler

 

Sweepstakes Classes - Judge: Julie Dwyer

BIS

KRYSTALL'S BLUE DENIM JAKE

Nancy Golden & Karen Anderson

BOS

CHINOOK'N' TUNDRA WINDS' SKYROCKET

Lorrie McAllister

 

Working Sweepstakes Classes - Judge: Steve Loper

BIWS

CH HOOF'N PAW'S MIDKNIGHT MISSLE WS

Heidi Nieman & Mardee Ward & Dave Holley

BOS

CH SLYVAN PARKA OF TUNDRA WINDS

Kent & Donna Dannen

 

Obedience - Judge: Carole-Joy Evert

 HIT

CLOUDNINE'S KEISHAN ELF CDX

Craig & Colleen Groseth

 

Class Placements

 

# 3 -  February 17, 1995                                Show Chair: Martha Lageschulte

50 Dogs/86 Entries: 63 Conformation, 9 Puppy Sweeps, 3 Jr. Show, 9 Obedience, 2 Parade Titleholders

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Marilyn Gitelson

BOB

CH HOOF'N PAWS A ROSE IS A ROSE

Mardee & Dolly Ward & Jeff & Nan Bennett

BOS

CH SARATOGA'S SPEED OF SOUND

Don & Heidi Nieman

BOW

HOLIDAY & PROMISE'S SUNNI DELIGHT

Darla & Doug Cassidy

WD

SYLVAN'S FLYING FREE CD

Pam Landers

RWD

MYSTICAL'S O MY SWEET MASTER

Barbara Arnest & Judi Schold

WB

HOLIDAY & PROMISE'S SUNNI DLITE

Darla & Doug Cassidy

RWB

SNOWATER'S SAMAGIC ALL CHARM

Ken Granacki

 

Best Puppy                   MYSTICAL'S O MY SWEET MASTER

Barbara Arnest & Judi Schold

Best Bred-By-Exhibitor SNOWATER'S SAMAGIC ALL CHARM

Ken Granacki

 

Best Junior Handler      Michelle Heth

 

Sweepstakes Classes - Judge: Nancy Golden

BIS

MYSTICAL'S O MY SWEET MASTER

Barbara Arnest & Judi Schold

BOS

HOLIDAY & PROMISE'S SUNNI DLITE

Darla & Doug Cassidy

 

Obedience - Judge: Helen Phillips

HIT

CLOUDNINE'S KEISHAN ELF, CDX

Craig & Colleen Groseth

Class Placements

 

# 2 -  June 3, 1994                                               Show Chair: Jan Cherne

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Robert A. Carsten

BOB

CH HOOF'N PAW'S WILD ROSE KNIGHT

Jeff Bennett & Mardee Ward & S. Thomas

BOS

CH KRYSTALL'S HIDDEN TREASURE

Nancy Golden

BOW

ARTIC MIST'S GOLDEN SUNRISE

Jan Warner & Craig Cicero & C M Bateman

AOM

CH CANDIDA'S THE SUN RIDER

D F & M L Seibert

AOM

CH HYALITE'S CLASSICAL JAZZ

Jolene & Ronnie Stolba

WD

HOOF'N PAW'S MIDKNIGHT MISSILE

Heidi Nieman & Mardee Ward

RWD

SNOWCLOUD'S CHIEFTAIN

Janet Cook

WB

ARTIC MIST'S GOLDEN SUNRISE

Jan Warner & Craig Cicero & C M Bateman

RWB

CANDIDA'S LA PALOMA BLANCA

D F & M L Seibert

 

Best Puppy                  CHINOOKWIND'S TREK T' SARATOGA

Lorrie McAllister & Jeff Bott

Best Bred-By-Exhibitor HOOF'N PAW'S MIDKNIGHT MISSILE

Heidi Nieman & Mardee Ward

Best Brace                   HYALITE'S LITTLE BIT OF COKE

Jolene & Ronnie Stolba

                                    CH HYALITE'S CLASSICAL JAZZ

 

Best Junior Handler     Michelle Heth

 

Sweepstakes Classes - Judge: Claude Wild

BIS

DENKAS BMW

Dennis L. & Katherine K. Metter

BOS

HOOF'N PAW'S HERE COMES THE KNIGHT

Mardee Ward & Jeff Bennett

 

Obedience - Judge: Rex E. Wolf

HIT

CH T-SNOW STAR'S LIV'N LEGEND CDX

Paul & Mollie Waldum & D & Mary Jo Ragsdale

Class Placements

 

# 1 - June 4, 1993                                                 Show Chair: Colleen Groseth

74 Dogs/111 Entries: 81 Conformation, 15 Puppy Sweeps,  2 Jr. Show, 5 Obedience, 8 Parade Titleholders

Regular & Non-Regular Classes & Jr. Showmanship - Judge: Bernice Helinski

BOB

CH WHITECLIFF KARI TAI MZ PAZZAZZ

Jayne & Sterling Clark

BOS

CH T-SNOW STAR KESAR SPIRIT O'FAME CD

Debora Spiller & Douglass Ragsdale

BOW

SILVERPLUME'S WHITE SHOULDERS

Lynne Kelley & Nancy Golden

WD

TUNDRA WINDS' MIDKNIGHT SUN

B &  R Donahue & Kent & Donna Dannen

RWD

SNO-KIDIN DANCES WITH WOLVES

Emily Krokosz & Carole Selleck

WB

SILVERPLUME'S WHITE SHOULDERS

Lynne Kelley & Nancy Golden

RWB

TUNDRA WINDS' ARCTIC GENTIAN

Kent & Donna Dannen

 

Best Junior Handler  Heidi (Scooter) Nieman

 

Sweepstakes Classes - Judge: Paulette Delong

BIS

SILVERPLUME'S TAKIN' CHARGE

Jim Rhody & Kristi Schopfer

BOS

KRYSTALL'S HIDDEN TREASURE

Nancy Golden

 

Obedience - Judge: Patricia Maynard

HIT

CH T-SNOW STAR'S LIV'N LEGEND CDX

Paul & Mollie Waldum & D & Mary Jo Ragsdale

Class Placements

 

 

Top of Page